Dzielisz się hasłem do Netflixa lub Spotify?

Nie wszystkich stać na to, by opłacać abonamenty za media strumieniowe. Dzielenie się loginem i hasłem z przyjaciółmi czy rodziną w celu zmniejszenia kosztów jest dość popularnym procederem. Jednak amerykański sąd właśnie uznał, że takie działanie należy uznać za przestępstwo federalne.

5 lipca br. amerykański Sąd Apelacyjny Dziewiątego Okręgu wydał opinię, według której dzielenie się hasłem z kimkolwiek jest przestępstwem federalnym na podstawie ustawy CFAA (Computer Fraud and Abuse Act). To zaś czyni z milionów Amerykanów dzielących się swoimi hasłami do Facebooka, Netflixa czy HBO GO niczego nieświadomych przestępców.

Wydany wyrok nie dotyczył co prawda żadnej konkretnej usługi, ale od teraz właściciel danego oprogramowania będzie mógł powołać się na ustawę i wykorzystać ją w sądzie przeciwko swoim użytkownikom. Mało sprecyzowane przepisy CFAA sprawiają, że ustawa często wykorzystywana jest w sprawach spornych związanych z naruszaniem warunków korzystania z usług internetowych.

Sam wyrok dotyczył sprawy Davida Nosala, który po odejściu z firmy Korn/Ferry International planował otworzyć konkurencję. Ponieważ nie posiadał już dostępu do bazy firmy, korzystał z loginu i hasła zatrudnionego kolegi. Nosal został oskarżony o spisek, kradzież tajemnic handlowych, trzech naruszeń z ustawy CFAA i został skazany na karę więzienia oraz grzywnę w wysokości 900 tysięcy dolarów.

Źródło: Fortune.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.