Egzoszkielet wspomoże dzieci w walce z mózgowym porażeniem

Mózgowe porażenie dziecięce występuje u dwóch dzieci na tysiąc. Najczęstszym skutkiem uszkodzenia mózgu jest występowanie zaburzeń ruchowych. Badacze z uniwersytetu w Oklahomie wpadli na pomysł jak zwalczyć objawy tej choroby.

Mózgowe porażenie dziecięce nie jest łatwą do zdiagnozowania chorobą – w praktyce najczęściej można ją wykryć dopiero wtedy, gdy dziecko skończy pierwszy rok życia. Niemowle zmagające się z chorobą nie może poruszać się tak jak zdrowe dziecko i po pewnym czasie mózg akceptuje ten stan jako naturalną kolej rzeczy. W efekcie zdolności motoryczne dziecka zanikają i późniejsza rehabilitacja jest utrudniona.

Naukowcy z uniwersytetu w Oklahomie opracowali jednak rodzaj egzoszkieletu, który wspomaga raczkowanie u niemowląt od 2 do 8 miesiąca życia. W ten sposób urządzenie pomaga rozwijać siłę mięśni i ośrodkowy układ nerwowy u maluchów zagrożonych chorobą. Aktualnie egzoszkielet testowany jest na grupie 56 niemowląt. Na końcowy efekt prac inżynierów trzeba będzie poczekać od 6 do 9 miesięcy. Jeśli zgodnie z oczekiwaniami maszyna przyniesie pozytywny rezultat, jest spora szansa na to, że znajdzie zastosowanie także w innych krajach.

0
Źródło: Cnet.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.