Mercedes zaprezentował pierwszą elektryczną ciężarówkę

Mercedes zaprezentował pierwszą elektryczną ciężarówkę

Koncern Daimler zaprezentował kilka dni temu swoje najnowsze dziecko – pierwszą ciężarówkę Mercedesa napędzaną silnikiem elektrycznym. Oto Urban eTruck.

Zanim wszyscy się podekscytujemy powyżej granicy przyzwoitości, należy zaznaczyć, że to dopiero prototyp, który wymaga znacznych ulepszeń, zanim wart będzie dopuszczenia do masowej produkcji.

Elektryczny ciągnik jest w stanie “uciągnąć” 26 ton (ładunek + masa własna) i przejechać całe… 200 kilometrów (Mercedes nie raczył dodać, czy dystans ten zmierzono z ładunkiem, czy bez), więc jak na razie możliwości Urban eTrucka są mało imponujące, w porównaniu do praktycznie dowolnego ciągnika napędzanego dieslem.

No chyba, że zwrócimy uwagę na nazwę nowej elektrycznej ciężarówki – Urban sugeruje wykorzystanie jej w mieście, gdzie zalety elektrycznego silnika skutecznie niwelują krótki zasięg. Sprytnie. Koncern Daimler doskonale zdaje sobie sprawę z ograniczeń elektrycznych pojazdów i stara się projektować je do zadań, z którymi już teraz poradzą sobie doskonale.