Robotyczni kurierzy na europejskich ulicach

Wyposażone w sześć kółek roboty przypominające mini-lodówki pozwolą dostarczyć klientowi zakupy o wadze do 9kg w czasie od 5 do 30 minut. Czy jest to dobra alternatywa dla tradycyjnych przesyłek kurierskich?

O projekcie Starship Technologies pisaliśmy w ubiegłym roku. Firma w końcu rozpoczęła współpracę z kilkoma sklepami m.in. Pronto, Just Eat, Metro Group oraz firmą kurierską Hermes i ruszyła z pilotażowym programem. Roboty w ramach testu poruszać się będą po ulicach Londynu, Düsseldorfu i Berna, by sprawdzić czy taki system logistyczny zda w praktyce egzamin. Trudno wyobrazić sobie jednak jak roboty będą zachowywać się na ulicy. Czy nie będą przeszkadzać przechodniom? Co z kwestiami bezpieczeństwa? Na te pytania poznamy odpowiedzi po okresie próbnym.

Pojazdy, choć w teorii są w 99% autonomiczne na czas testów będą kierowane zdalnie przez pilotów. Przed kradzieżą ochraniać mają kamery, głośniki oraz cyfrowe zabezpieczenie zamka na PIN, który wysyłany jest na smartfon klienta w momencie doręczenia. Starship Technologies uważa, że zastosowanie floty takich robotów może znacząco obniżyć koszty dostawy. Dla przykładu w centrum Londynu przesyłka kurierska kosztuje około 12 funtów. Roboty pomogą obniżyć tą kwotę do 1 funta.

0
Źródło: The Verge
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.