Rootowanie Androida 7.0 nie będzie takie proste

Androidowi czarodzieje, zajmujący się tworzeniem customowych romów i rootowaniem telefonów w celu wyciśnięcia z nich większej funkcjonalności ostrzegają przed nowym, potencjalnym problemem, który może pojawić się w Androidzie 7.0 zwanym Nougatem.

Chodzi o możliwość rootowania telefonów z tym systemem i wymiany ROM-u na jeden z customowych, z czym może być problem. Dlaczego? Wszystkiemu winna jest funkcja verified boot, znana również jako dm-verity, wbudowana w Androidowego kernela od czasów wersji 4.4.

Podczas włączania telefonu i ładowania Androida, system przy pomocy funkcji dm-verity sprawdza sumę kontrolną poszczególnych elementów systemu i na tej podstawie decyduje, czy system uruchomi się normalnie, czy nie. W Androidzie 7.0, jeśli dm-verity odkryje jakąkolwiek anomalię, nie pozwoli na uruchomienie Androida w normalnym trybie. A na dzień dzisiejszy dm-verity nie jest w stanie odróżnić customowego ROM-a, tudzież „łatki rootującej” telefon od złośliwego oprogramowania, które może narazić użytkownika telefonu na niebezpieczeństwo (np. na kradzież jego danych)

Deweloperzy twierdzą, że w przypadku urzadzeń z odblokowanym bootloaderem ten problem da się obejść. Nie wszystkie jednak urządzenia z Androidem na pokładzie charakteryzują się odblokowanym bootloaderem i na tym polega problem – rootowanie urządzeń od niektórych producentów może przestać być po prostu możliwe.

Więcej informacji na ten temat pojawi się zapewne po oficjalnej premierze Androida 7.0.

0
Źródło: AndroidPolice
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.