Samsung wprowadził do sprzedaży dysk SSD 4 TB

O dysku SSD Samsunga z serii 850 EVO pisaliśmy już wcześniej, ale mowa była wtedy o nośniku o pojemności 2 TB. Tymczasem, bez specjalnego hałasu, koreański producent wprowadził do sprzedaży jego dwa razy pojemniejszą wersję. Dodajmy na marginesie, że nie jest to rekordowa pojemność, ale dysk, który może być standardowo kupowany przez użytkowników, przynajmniej tych majętniejszych. Bo jeśli chodzi o rekordy, to tu w grę wchodzą nośniki o pojemności nawet 16 TB.

Tak jak poprzednik, nowy Samsung 4 TB 850 EVO wykorzystuje wertykalną architekturę NAND 3D (V‐NAND 3D), kontroler MHX i umieszczony jest w aluminiowej obudowie typu 2,5 cala. Maksymalny gwarantowany sekwencyjny odczyt wynosi 540 MB/s, zaś zapis – 520 MB/s.

Samsung gwarantuje wytrzymałość dysku na poziomie 300 TBW (terabajtów zapisanych ogółem). Maksymalny pobór mocy ma wynieść 3,1 W w przypadku odczytu i 3,6 W przy zapisie. W stanie uśpienia urządzenie pobiera zaledwie 70 mW (a w głębokim uśpieniu nawet tylko 10 mW).

Dysk można już kupić w amerykańskich sklepach internetowych. Ale zapewne nie każdy zdecyduje się na wydanie na ten cel 1500 dolarów…