20-te urodziny Valve

Zaczęli od produkcji świetnych gier, później stworzyli największą obecnie platformę dystrybucji gier na świecie, by w ostatnich latach opracować własny system operacyjny i zwrócić się w stronę VR. Valve to bez wątpienia jedna z niewielu firm, które tak mocno zmieniły oblicze branży gier komputerowych.

Wszystko zaczęło się w sierpniu 1996 roku, gdy Gabe Newell i Mike Harrington po wielu latach pracy w Microsofcie postanowili odejść z korporacji i założyć własne studio. Już pierwsza gra Valve – Half-Life – mocno wstrząsnęła branżą, na nowo definiując gatunek strzelanek i wykorzystując patenty, które do dzisiaj stosowane są w grach FPS. Bardzo dobra sprzedaż Half-Life’a pozwoliła Valve rozwinąć skrzydła. Kolejny tytuł – Team Fortress – został napisany jako modyfikacja Quake’a, a skończył jako jedna z najbardziej rozpoznawalnych serii Valve. Kolejne lata dla Valve to tworzenie Counter-Strike’a i spin-offów Half-Life’a.

W 2003 roku w sieci zadebiutowała platforma Steam pozwalająca na zakup gier. Z czasem usługa zaczęła mocno się rozwijać – pojawiły się sekcje społecznościowe, możliwość zapisu stanu gry w chmurze, opcja wysyłania zrzutów ekranu czy tryb Big Picture pozwalający wygodnie korzystać z platformy na dużym ekranie. Kolejne gry Valve, takie jak Half-Life 2, Left 4 Dead i Portal, spopularyzowały Steama. Dziś Steam jest największą platformą dystrybucyjną gier komputerowych na świecie, a majątek Gabe’a Newell’a szacuje się na 4,1 miliarda dolarów.

0
Źródło: Kitguru.net
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.