Crucial MX300: dyst SSD 2 TB za 2100 zł

Oczywiście wydanie ponad 2000 zł na dysk twardy SSD 2 TB to nadal decyzja, na którą zdecyduje się niewielu użytkowników komputerów, zwłaszcza że HDD o tej pojemności kupimy za 1/10 tej ceny. Ale jest także druga strona medalu – tendencja zniżkowa jest wyraźna, a najnowszy dysk Crucial jest znacznie tańszy od konkurencji.

Miejscem, w którym nowy dysk Crucial MX300 doczekał się premiery, jest… Amazon. To właśnie w najsłynniejszym sklepie internetowym świata internauci wypatrzyli nowy nośnik, zaś korzyść jest z tego jeszcze taka, że znamy od razu jego cenę. 550 dolarów to w prostym przeliczeniu (pomijamy kwestię cła i podatków) około 2100 zł. Jak na dysk SSD o pojemności 2 TB – naprawdę tanio.

Swoją drogą, tak naprawdę nie 2 TB (2048 GB lub 2000 GB, w zależności od przyjętej przed producenta „nomenklatury”), ale nawet 2100 GB. Ten pewien zapas pojemności Crucial MX300 wykorzystywać ma do mechanizmów korekcji błędów, izolowania uszkodzonych fizycznie komórek oraz wewnętrznego przenoszenia danych.

Crucial MX300 wykorzystuje kości pamięci flash firmy Micron, wykonane w technologii 3D NAND. I… jest obecnie najtańszym dyskiem SSD 2 TB na rynku, nawet w porównaniu do „oszukanych” konstrukcji łączących dwa dyski 1 TB w układzie RAID. Zamówienia można składać już od jutra, zaś dostawy planowane są na środek września.

Miejmy jednak nadzieję, że niebawem pojawią się jeszcze tańsze modele, a tendencja zniżkowa będzie stała.

0
Źródło: tomshardware.com, amazon.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.