Gdy telefony nie były „smart”

Powszechnie dziś używanych smartfonów nikt sobie jeszcze wtedy nie wyobrażał – by iPhone'y czy Samsungi Galaxy mogły ukazać się na rynku, najpierw musiał pojawić się zaczątek telefonii mobilnej.
Martin Cooper z prototypem DynaTAC 8000X (2009 r.)

Martin Cooper z prototypem DynaTAC 8000X (1983r..)

Wprawdzie już w latach czterdziestych wojsko używało radiotelefonów, jednak pierwszy na świecie patent na telefon komórkowy zgłoszono dopiero w 1973 r. Na produkt masowego użytku trzeba było poczekać kolejną dekadę: dopiero 21 grudnia 1983 r. zaprezentowano Motorolę DynaTAC 8000X. Choć ważące około 800 gr urządzenie trudno było nazwać kompaktowym, zwiastowało ono prawdziwą rewolucję. Telefon, zwany z racji swojego kształtu „cegłą”, kosztował prawie 4000 dolarów, a akumulator wystarczał na pół godziny rozmowy – później trzeba było ładować go przez dziesięć godzin. Numer wybrany za pomocą przycisków wskazywały czerwone cyfry na wąskim wyświetlaczu – jeśli nie liczyć regulacji głośności, było to jedyne udogodnienie spartańskiej Motoroli. Mimo to telefon stał się hitem: chętni do jego zakupu musieli czekać na realizację zamówienia nawet rok.

1987r. - Oskarowy hit 'Wall Street' czyni z Motoroli DynaTAC symbol statusu

1987r. – Oskarowy hit „Wall Street” czyni z Motoroli DynaTAC symbol statusu

Ojcem sukcesu był Martin Cooper z działu badawczo-rozwojowego Motoroli, który rozpoczął prace nad technologią telefonii komórkowej dziesięć lat wcześniej. Wysiłek się opłacił: amerykańska korporacja szybko podbiła globalny rynek, stając się jego niekwestionowanym liderem. Po serii DynaTAC, w 1989 roku na rynek trafiła Motorola MicroTAC 9800X – pierwszy telefon komórkowy z klapką, w dodatku mieszczący się w kieszeni spodni czy biznesowej koszuli. Umożliwiał on zapisywanie numerów, miał tryb głośnomówiący i przelicznik walut. Stercząca z obudowy antena była tylko atrapą służącą celom estetycznym. Czas rozmów wydłużył się do 150 minut.

1992 rok - na rynku pojawia się pierwsza Nokia, model 1011

1992 rok – na rynku pojawia się pierwsza Nokia, model 1011

Kres dominacji Motoroli nastąpił dopiero w latach 90., kiedy analogową telefonię komórkową zaczęły wypierać sieci działające w cyfrowym standardzie GSM, a na rynek trafiły produkty Nokii – pierwszy, Nokię 1011, zaprezentowano 10 listopada 1992 roku (nazwa pochodzi od daty premiery). Finowie pozostawali na szczycie przez kolejną dekadę, konkurując nie tylko z Motorolą, ale również z francuskim Alcatelem czy szwedzkim Ericssonem, jednak technologicznego przeskoku w erę smartfonów nie wytrzymała żadna z ówczesnych potęg. Nokię wykupił Microsoft, Motorolę przejęło Lenovo, dział telefonów komórkowych Ericssona należy do Sony, zaś większościowe udziały w spółce Alcatel Mobile Phones ma chiński koncern TCL Communication.

Dziś na świecie jest już więcej aktywnych kart SIM niż ludzi, a przeszło miliard z nas korzysta ze smartfonów. Martin Cooper – i pewnie nie tylko on – jest zaskoczony, jak szybko rozwinęła się jego branża: „Wiedzieliśmy, że pewnego dnia każdy będzie miał telefon, ale trudno było mi wyobrazić sobie, że nastąpi to jeszcze za mojego życia” – powiedział.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.