Lenovo X1 ThinkCentre – recenzja

Lenovo X1 ThinkCentre – recenzja

Grubość obudowy tego All-in-One’a to zaledwie 11 milimetrów (nie licząc oczywiście części wydzielonej na poszczególne podzespoły komputerowe). Wiele jej elementów wykonano z kutego aluminium, a całą konstrukcję zaprojektowano w taki sposób, aby przetrwała ona 10 lat ciężkiej biurowej pracy. I tym właśnie jest Lenovo X1 ThinkCentre – ładnym, zajmującym niewiele miejsca komputerem biurowym.

Szósta generacja procesorów Intel na pokładzie z technologią vPro w połączeniu z Windows 10 bądź Windows 7 zapewni bardzo komfortową pracę z większością programów biurowych. Szkoda tylko, że modele X1 ThinkCentre nie zostały wyposażone w dedykowaną kartę graficzną. Egzemplarz, który otrzymaliśmy od Lenovo do testów, zaopatrzony był w procesor Intel Core i5-6200U i 8 GB pamięci RAM – korzystanie z przeglądarki czy pakietu biurowego nie sprawi nawet, że ThinkCentre X1 się rozgrzeje.

A nawet jeśli by się rozgrzał, to nad wszystkim przez cały czas czuwa niebywale cichy układ chłodzenia.

Tę ostatnią cechę docenią wszyscy korzystający z typowych hałaśliwych desktopów. Gdy jednak uruchomimy aplikację do edycji filmów wideo, brak dedykowanego GPU będzie odczuwalny. W komputerach All-in-One równie ważny jest monitor. Przekątna o długości 23,8 cala, wyświetlacz pokryty powłoką antyrefleksyjną i obraz wyświetlany w rozdzielczości Full HD to kombinacja, która sprawdzi się bardzo dobrze zarówno we własnym gabinecie, jak i na otwartej przestrzeni biurowej.

Wyświetlany obraz jest wystarczająco jasny i nie powoduje zmęczenia oczu, nawet w przypadku dłuższej sesji przed monitorem. W pudełku z X1 ThinkCentre znajdziemy również bezprzewodową mysz i klawiaturę – bezpretensjonalne i wygodne, m.in. dlatego że bezprzewodowe, ale również dlatego, że ergonomicznie zaprojektowane nie męczą dłoni i nie obciążają nadgarstka. Dla firmowego budżetu, ale nie tylko, zaletą tego konkretnego All-in-One’a będzie jego energooszczędność.

Na pochwałę zasługuje też bardzo wygodna procedura montażu komputera, która sprowadza się do przykręcenia śruby łączącej całą konstrukcję z podstawą. Tak, montaż polega dosłownie na przykręceniu jednej, jedynej śruby. W dodatku można to zrobić bez pomocy żadnych narzędzi.

Podsumowanie:

Lenovo X1 ThinkCenter to świetny komputer All-in-One stworzony z myślą o pracy w biurze. Niestety, wydaje nam się, że jego cena sprawi, iż model ten nie zdobędzie zbyt wielkiej popularności.

Dane techniczne:

Procesor6 generacja Intel Core z technologią vPro
Pamięć RAMdo 16 GB DDR4
Dyskido 5 dysków
GrafikaIntel HD Graphics 520
System OperacyjnyWindows 10, Windows 7
Wymiary i waga570x240x451mm / 5kg
Cenaok. 5400 zł