Porównanie – monochromatyczne drukarki A4

Porównanie – monochromatyczne drukarki A4

Choć we wstępie zapowiadaliśmy urządzenia drukujące z szybkością powyżej 40 stron tekstu na minutę, w tabeli poniżej zamieściliśmy też dla porównania model Epson Workforce Pro WF-M5190DW, oferujący zaledwie połowę tej wartości. Jest to drukarka atramentowa zapewniająca większą rozdzielczość niż prezentowane urządzenia laserowe i dość wysoki miesięczny wolumen druku w przystępnej cenie. Jak widać w akapicie “Cena wydruku”, dzisiejsze modele atramentowe mogą konkurować z laserowymi także pod względem kosztów eksploatacji.

W ofercie prawie każdego z producentów znajdziemy modele przeznaczone do zastosowań biurowych, które prócz szybkości druku dochodzącej do 50 stron na minutę oferują takie udogodnienia, jak druk dwustronny, interfejs LAN (czasem także WLAN) czy możliwość podłączenia dysku twardego. Ostatnia z opcji pozwala na zachowanie wzorców dokumentów i tzw. bezpieczny wydruk (druk rozpoczyna się dopiero po wpisaniu hasła na panelu drukarki). W większości przypadków urządzenia da się zaopatrzyć w dodatkowe moduły pamięci RAM przyspieszające przetwarzanie złożonych dokumentów. Ceny modeli o takim wyposażeniu oscylują wokół 2000 zł. Ponieważ producenci w różny sposób określają maksymalną miesięczną obciążalność urządzeń, w naszym zestawieniu wartość tego parametru waha się między 5 a nawet 250 tys. arkuszy na miesiąc. Można przyjąć założenie, że im wyższa liczba, tym bardziej niezawodny będzie sprzęt. Drukarki z tego przedziału cenowego charakteryzuje wysoka wydajność materiałów eksploatacyjnych. Do większości modeli dostępne są różnej pojemności kartridże, ich wydajność wynosi średnio od 6 do 20 tysięcy arkuszy. Zdarzają się też efektywniejsze, np. w przypadku Kyocery – aż 25 tys. arkuszy. Oprócz standardowych kaset na papier, mieszczących zwykle ok. 100 kartek, praktycznie wszystkie modele z tej półki cenowej można zaopatrzyć w dodatkowe moduły rozszerzające (nawet 6 w przypadku HP), umożliwiające załadowanie do urządzenia do siedmiu ryz papieru naraz. Większość drukarek ma też pojemne tace odbiorcze: mieszczące 500 arkuszy.

Koszty druku

W przypadku dużych wolumenów wydruków istotną rolę odgrywają koszty druku. Dla wszystkich prezentowanych modeli są one niskie, ale w zestawieniu wyróżnia się Kyocera FS-4200DN: jej właściciela wydruk pojedynczego arkusza A4 będzie kosztował niewiele ponad 2 grosze. Dość dobrze wypada też atramentowy Epson – jego użytkownik za jedną stronę zapłaci trochę ponad 5 groszy. Gdy porówna się skrajne wyniki, widać, że między najtańszym a najdroższym w eksploatacji urządzeniem różnica w kosztach jest ogromna. Prezentowane koszty uwzględniają wyłącznie zakup materiałów drukujących (tonerów lub kartridżów z atramentem). W kosztach nie zostały uwzględnione ceny pozostałych elementów ulegających zużyciu, takich jak grzałki, bębny czy pasy transmisyjne. Ich żywotność różni się w zależności od producenta i modelu, ale koszt ich zakupu wlicza się do TCO, podobnie jak coroczna konserwacja urządzeń (czyszczenie, wymiana rolek itp.).