Złamano zabezpieczenia komunikatora Telegram

Hakerzy, o których wiadomo na razie tylko tyle, że pochodzą z Iranu pochwalili się, że udało im się włamać do komunikatora Telegram i "wyciągnąć stamtąd" 15 milionów numerów telefonów należących do użytkowników tego do niedawna bardzo bezpiecznego komunikatora.

Firma odpowiedzialna za komunikator twierdzi, że metoda, jaką posłużyli się włamywacze polega na przechwyceniu wiadomości SMS z jednorazowym kodem, przesyłanej do użytkownika aplikacji Telegram za każdym razem, kiedy chce on zalogować się w komunikatorze na nowym urządzeniu. Taką wiadomość można przechwycić i zarejestrować inne urządzenie, z którego z kolei haker uzyska dostęp do kompletnej historii rozmów użytkownika (o ile nie korzystał on z opcji czatów tymczasowych, które nie są zapisywane na serwerach aplikacji).

Sprawa jest o tyle poważna, że te 15 milionów numerów telefonów komórkowych należy do użytkowników aplikacji Telegram mieszkających w Iranie. Komunikator jest tam używany przez wszelkiej maści opozycyjnych aktywistów, których władze Iranu mogą teraz zidentyfikować po numerze telefonu. Władze Iranu nie skomentowały do tej pory sprawy włamania, jednak w Sieci pojawiły się głosy, według których włamanie przeprowadzono na zlecenie tamtejszej władzy.

0
Źródło: VentureBeat
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.