Chiny straciły kontrolę nad swoją stacją kosmiczną

Chińska Agencja Kosmiczna potwierdziła, to co od pewnego czasu podejrzewali niezależni eksperci: Chiny straciły kontrolę nad swoją stacją kosmiczną Tiangong-1, która spadnie... nikt nie ma pojęcia gdzie dokładnie.

Niebiański Pałac-1, miał niedługo zakończyć swoją misję, po czym na początku 2017 miała odbyć się jego deorbitacja. Niestety stacja kosmiczna przestała reagować na jakiekolwiek polecenia przesyłane z Ziemi, a co za tym idzie – bezpieczne sprowadzenie jej z orbity stało się niemożliwe.

Chińska Agencja Kosmiczna podaje w oficjalnym komunikacie, że ich stacja uderzy o naszą planetę pod koniec 2017. Nie wiadomo jednak, gdzie konkretnie dojdzie do tego zderzenia. Szczęściem w nieszczęściu są bez wątpienia niewielkie rozmiary Tiangong-1 (10,5×3,5 metra, waga to 8,5 tony), więc większość konstrukcji zapewne spłonie wchodząc w ziemską atmosferę.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.