Ford chce wykorzystać klimatyzację samochodową do produkcji… wody

O tym, że klimatyzacja się skrapla, wie wielu użytkowników samochodów, widząc – zwłaszcza w upalne dni – kałuże pod swoim pojazdem. Okazuje się, że można to zjawisko wykorzystać w znacznie lepszy sposób.

Doug Martin, inżynier firmy Ford, wpadł na ciekawy pomysł. A raczej podejrzał ciekawy pomysł – wielkie instalacje kondensujące wodę z powietrza, stosowane w krajach, gdzie tej wody bardzo brakuje – i wymyślił dla niego trochę inne zastosowanie.

Sprawa jest prosta – niemal każdy nowoczesny samochód w pewnym sensie już i tak wyposażony jest w instalację, która „produkuje wodę” w procesie kondensacji. Do tej pory służyła ona jednak tylko do podlewania asfaltu, a przecież można dla niej znaleźć inne zastosowanie. Po przepuszczeniu przez specjalny filtr z otworami o średnicy 0,1 mikrona zostaje ona oczyszczona z wszelkich organicznych i nieorganicznych naleciałości, a następnie dostarczona do pojemnika połączonego z kranikiem przy desce rozdzielczej. Wystarczy nacisnąć przycisk, nalać sobie wody do kubka i pić na zdrowie.

Jak twierdzi pan Martin, opracowany przez niego system (pomocą służył też kolega, John Rollinger) o nazwie On-The-Go-H20 jest w stanie produkować nawet 2 litry wody w ciągu godziny! Na razie to tylko prototyp, ale wynalazcy mają nadzieję, że może trafi on rzeczywiście do samochodów sprzedawanych w krajach, w których woda stanowi nieraz bardzo poszukiwany towar.

0
Źródło: YouTube
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.