Microsoft opracował najdokładniejszy system rozpoznawania mowy na świecie!

Systemy rozpoznawania mowy może nie stanowią jeszcze podstawy naszej komunikacji z elektroniką, jednak z biegiem czasu prawdopodobnie się to zmieni. Dlatego też wszyscy giganci gorączkowo starają się stworzyć jak najlepsze algorytmy i jak na razie liderem w tej dziedzinie został Microsoft.

W swoim najnowszym wpisie na blogu, Microsoft pochwalił się, że ich słowna stopa błędu (WER) ich systemu rozpoznawania mowy wynosi zaledwie 6,3%. To o 0,3% mniej, niż system IBM, wykorzystywany m.in w ich superkomputerze IBM Watson.

Microsoft chwali się, że do osiągnięcia takiej dokładności udoskonalił swoje sieci neuronowe, wzorując ich działanie na procesach chemicznych, odbywających się w ludzkim mózgu. Do tego dochodzą oczywiście algorytmy wyposażone w zdolność maszynowego uczenia się oraz ogromna moc obliczeniowa, dzięki której „to wszystko działa”.

To ogromny sukces giganta z Redmond zważywszy, że swoje algorytmy rozpoznawania mowy Microsoft stosuje już w takich produktach, jak Cortana, czy Skype (tłumaczenie mowy w czasie rzeczywistym). Oczywiście mówimy tu o języku angielskim, który zyska kolejną zaletę: jeśli w przyszłości będziemy chcieć porozumieć się z maszyną w najwygodniejszy sposób, najprawdopodobniej będziemy musieli posłużyć się właśnie angielskim. Także rozważcie jego naukę.

0
Źródło: Neowin
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.