Moskwa rezygnuje z programów Microsoftu

Władimir Putin chce uniezależnić swój kraj od zagranicznych technologii i presja, którą wywiera swoją polityką, wydaje się już działać. Władze Rosji rozpoczynają wymianę pierwszej serii programów amerykańskiego giganta.

W pierwszej kolejności zmiana dotknie 6000 komputerów należących do państwowych instytucji. Programy Microsoft Outlook i Exchange Server zostaną zastąpione ich rodzimymi odpowiednikami – MyOffice Mail od New Cloud Technologies. W dalszych planach jest wymiana klienta pocztowego na 600 000 urządzeń. Wspomina się także o całkowitej rezygnacji z Microsoft Office i zastąpieniu Windowsów lokalną wersją Linuxa.

Podmioty rządowe wydają rocznie około 20 miliardów rubli (295 mln dolarów) na zagraniczne oprogramowanie. Ministerstwo przygotowało już listę ponad 2000 rosyjskich programów, których instytucje powinny używać, zamiast obcego software’u. Dzięki takiej polityce wydane pieniądze pozostaną w Rosji, a nie będą zasilać zagraniczny kapitał.

0
Źródło: bloomberg.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.