Google ujawniło poważną lukę w Windows 10

Wczoraj, grupa specjalistów zajmująca się bezpieczeństwem w Google - Google Threat Analysis ujawniła krytyczną lukę w zabezpieczeniach systemu Windows 10. Zaledwie 10 dni po wysłaniu informacji do Microsoftu.

Luka według specjalistów z Google jest krytyczna i pozwala atakującym system „wymknąć się” z zabezpieczonego sandboxa, dzięki luce odkrytej w systemie win32k. Google uważa, że luka ta jest krytyczna i obecnie bardzo chętnie eksploatowana przez hakerów.

Upublicznienie tych informacji zaledwie 10 dni po tym, gdy o tym odkryciu dowiedział się Microsoft jest trochę nie fair – programiści Microsoftu nie zdążyli jeszcze wydać odpowiedniej łatki, więc na chwilę obecną jedynymi użytkownikami systemu Windows 10, który chronieni są przed nowym niebezpieczeństwem są użytkownicy przeglądarki Google Chrome, która została błyskawicznie załatana przez programistów Google’a.

Takie podejście zostało oczywiście mocno skrytykowane przez Microsoft. Gigant z Redmond uważa, że takie podejście (chodzi o to, jak szybko pochwaliło się swoim odkryciem z… no cóż, ze wszystkimi zainteresowanymi) szkodzi użytkownikom Windows 10 i jest nieodpowiedzialne. Miejmy nadzieję, że Microsoft nie każe nam czekać zbyt długo na zainstalowanie odpowiedniej łatki.

0
Źródło: theverge
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.