Obiektyw o kącie widzenia 250 stopni

Kąt widzenia obiektywu japońskiej firmy Entapano najłatwiej wyobrazić sobie w ten sposób: weź pełne koło, wytnij z niego równą ćwiartkę, a zostanie 270 stopni. Odejmij jeszcze ciut ciut z każdej strony, a zrobi się 250 stopni. To właśnie kąt widzenia obiektywu Entaniya Fisheye 250 MFT, nad którym pracują Japończycy.
Obiektyw o kącie widzenia 250 stopni

Jak sama nazwa wskazuje, obiektyw przeznaczony jest do mocowania w aparatach systemu Mikro Cztery Trzecie (należy do niego Olympus i Panasonic, ale wśród producentów korpusów można wymienić także Kodaka czy Yi). Ma być dostępny w trzech wariantach, choć każdy zapewniać będzie 250-stopniowy kąt widzenia: 2,3 mm f/2,8, 3,0 mm f/2.8, and 3.6 mm f/4,0. Wszystkie trzy konstrukcje składają się z 18 elementów optycznych w 12 grupach i ważą około 1,6 kg. Firma podkreśla jednak, że nie jest to ostateczna specyfikacja techniczna, ponieważ projekt nadal znajduje się w fazie rozwojowej.

Powyżej przykład zarejestrowany prototypową wersją obiektywu (3,6 mm) podłączoną do Olympusa PEN F. Firma ocenia, że ostateczna cena tego niesamowitego “szkła” wyniesie około 3600 euro, a jego premiery możemy spodziewać się pod koniec tego roku.