Przełom: maszyna rozumie słowa równie dobrze, jak człowiek!

Microsoft ma się czym pochwalić. Jego system rozpoznawania mowy jeszcze miesiąc temu odnotował raptem 6,3-procentowy WER (word error rate, czyli współczynnik błędu rozpoznawania słów). Teraz dokonano prawdziwego przełomu.

System rozpoznawania mowy Microsoftu właśnie osiągnął w testach współczynnik 5,9 proc. WER (word error rate). A to oznacza, że radzi sobie z rozpoznawaniem mowy równie dobrze, jak człowiek. Jak twierdzi Geoffrey Zweig, zarządzający grupą odpowiedzialną za ten mechanizm w Microsofcie, „to kulminacja pracy, która trwała ponad 20 lat”. To jednak nie oznacza, że praca została zakończona, a microsoftowa Cortana staje się równie doskonała jak człowiek.

Dalej są pewne problemy w dialogu, a więc w kontynuowaniu rozmowy głosowej pomiędzy człowiekiem a maszyną. Pojedyncze zdania mają ów fascynujący, 5,9-procentowy WER, ale gdy już mówimy o całej rozmowie, współczynnik ten wzrasta do 11,9 proc. To nadal świetny wynik, ale też brakuje mu do doskonałości.

0
Źródło: Microsoft
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.