Sprzedaż pecetów wciąż spada

Początek jesieni i związany z tym powrót do szkoły zawsze napędzał sprzedaż komputerów. Niestety, nie tym razem. Światowa sprzedaż pecetów spada już ósmy kwartał z rzędu.

Według danych firmy Gartner w trzecim kwartale br. na świecie sprzedano 68,9 milionów komputerów PC. Jest to wynik o 5,7% gorszy od analogicznego okresu w roku ubiegłym. Tendencja spadkowa trzyma się branży komputerów osobistych już ósmy kwartał z rzędu. Gartner podkreśla, że tak źle nie było jeszcze nigdy.

Co jest przyczyną takiej sytuacji? Powodów jest co najmniej kilka. Gartner wymienia tu m.in. słabsze od oczekiwanego zapotrzebowanie na komputery PC na rynkach rozwijających się, wydłużony okres żywotności pecetów oraz fakt, że komputery przestały być dla wielu konsumentów najważniejszymi urządzeniami w domach. Potrzeba ich upgrade’u czy wymiany na nowy sprzęt spadła także z uwagi na to, że coraz intensywniej korzystamy ze smartfonów i to właśnie w nie wolimy inwestować.

Jeśli jednak spojrzymy na powyższą tabelę, zauważymy, że nie wszyscy producenci odnotowali rażące straty. HP, Dellowi i Asusowi udało się nawet osiągnąć ponad dwuprocentowy wzrost sprzedaży w stosunku do trzeciego kwartału 2015 roku.

0
Źródło: Gartner
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.