Szwecja: zakazano lotów dronami w miejscach publicznych

Nadeszły ciężkie czasy dla szwedzkich firm zajmujących się wideofilmowaniem z powietrza i amatorów podniebnej fotografii.

W Polsce prawo dotyczące lotów dronami jest dość przychylne dla użytkownika. Pilotować bezzałogowce bez uprawnień w celach rekreacyjnych i sportowych może każdy o ile dron nie waży więcej niż 25 kg i o ile nie wlatujemy nim do strefy kontrolowanej (np. w okolicach lotnisk).

Prawo wprowadzone właśnie w Szwecji może poważnie nadszarpnąć lokalny rynek dronów. Najwyższy Sąd Administracyjny uznał, że latanie dronami wyposażonymi w kamery (a więc dotyczy to znacznej większości maszyn) w miejscach publicznych jest nielegalne, ponieważ narusza prywatność obywateli. Drony zaklasyfikowano jako kamery monitorujące – na używanie takich sprzętów konieczne jest odpowiednie zezwolenie.

Jak można łatwo się domyślić, Szwedzi nie są zachwyceni zmianami. Niektórzy (zwłaszcza dziennikarze i fotoreporterzy) twierdzą, że jeśli ktoś posiada prawo do wykonywania zdjęć w miejscach publicznych, powinno ono także dotyczyć dronów. Staranie się o kolejne zezwolenie generuje dodatkowe, niemałe opłaty i utrudnia pracę.

0
Źródło: Ubergizmo.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.