Japończycy pracują nad najszybszym superkomputerem na świecie

Japonia była kiedyś ośrodkiem technologicznego świata, ale w ostatnich latach "pałeczkę" przejęły Chiny i Korea Południowa. By wspomóc przemysł technologiczny, badania nad autonomicznymi samochodami i robotykę, a także by odbudować swoją reputację Japończycy postanowili wybudować najszybszy na świecie superkomputer.

Widoczny na zdjęciu powyżej superkomputer Fujitsu K posiadał największa moc obliczeniową w 2011 roku. Od tamtej pory jednak Japończyków zdetronizowały Chiny. Na ten moment na pierwszym miejscu rankingu superkomputerów na świecie plasuje się Sunway TaihuLight o mocy 93 petaflopów (93 biliardy operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę).

Japońskie Ministerstwo Ekonomii, Handlu i Przemysłu zamierza jednak wydać 173 miliony dolarów na budowę jeszcze potężniejszej maszyny. Inżynierowie w przyszłym roku mają stworzyć superkomputer o mocy 130 petaflopów, a więc przewyższający możliwości aktualnego lidera o około 30 procent.

Superkomputer będzie udostępniany do badań i rozwoju firmom z tych gałęzi przemysłu, których prace wymagają analizy dużej ilości danych – medycyny, oprogramowania, autonomicznych pojazdów, robotyki itp.

0
Źródło: Reuters.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.