Latarnie w Las Vegas będą zasilane energią kinetyczną

Proces zasilania wszystkich latarni ulicznych na świecie generuje do atmosfery ponad 100 milionów ton dwutlenku węgla rocznie. Amerykański startup EnGoPlanet opracował technologię, która rozwiąże ten problem.

Pomysł EnGoPlanet zakłada przebudowę istniejącej infrastruktury. Pod chodnikami należałoby umieścić specjalne, kinetyczne generatory, które wytwarzałyby energię z kroków przechodniów. Ta wysyłana byłaby do lamp ulicznych, które dodatkowo posiadałyby panele słoneczne pozwalające zbierać energię w pogodny dzień. Same latarnie byłyby wyposażone w żarówki LED zużywające do 75W energii.

To jednak nie wszystko. Projekt EnGoPlanet zakłada także wykorzystanie nadmiaru prądu do zasilania routerów WiFi do publicznych hot-spotów, oraz do zasilania urządzeń mobilnych przechodniów (w każdej latarni znajdowałyby się dwa porty USB oraz panel do bezprzewodowego ładowania). Lampy uliczne miałyby być wyposażone także w sensory zbierające dane na temat temperatury czy jakości powietrza lub kamery do monitoringu. Rozwiązanie jest wydajne i ekologiczne. Pytanie tylko czy władze miast zdecydują się zainwestować w taką technologię. Póki co w Las Vegas stanęły jedynie cztery, testowe latarnie uliczne.

0
Źródło: Ubergizmo.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.