Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ma już 16 lat!

2 listopada 2000 roku William Shepherd, Sergei Krikalev i Yuri Gidzenko weszli na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, jako pierwsza załoga, która miała zostać tam dłużej i podłączyć bądź zainstalować wszystkie niezbędne do działania MSK systemy. Pracę rozpoczęli rzecz jasna od uruchomienia kuchni.

Shepherda, Klikaleva i Gidzenkę możecie zobaczyć na powyższym ruchomym obrazku. To pierwszy raz, gdy pojawili się wspólnie przed kamerą. NASA przygotowała całą masę (no dobrze, całe 16) takich ruchomych pocztówek z okazji 16 urodzin stacji.

Tutaj na przykład zobaczyć można zamach na WTC z niecodziennej perspektywy.

Tu z kolei możemy zobaczyć reprezentantów wszystkich agencji kosmicznych odpowiedzialnych za budowę MSK. 29 maja, 2009 roku przedstawiciele NASA, CSA, ESA, JAXA i Rosji wzięli udział w kosmicznej konferencji prasowej.

A ta pochodnia kilka tygodni potem dotarła na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Rosji.

Tak z kolei wygląda płomień w kosmosie. Nagranie to zarejestrował astronauta Reid Weisman, który przeprowadzał doświadczenie dla NASA, dzięki któremu być może uda opracować się lepsze silniki do podróży w przestrzeni kosmicznej.

Nie mogło zabraknąć też pięknego wschodu słońca. Resztę ruchomych pocztówek obejrzeć można na oficjalnej stronie NASA. Polecamy, warto.

0
Źródło: NASA
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.