Kolejny krok na drodze do eliminacji Flasha

Google uaktualnił swoją przeglądarkę internetową Chrome do wersji oznaczonej liczbą 55. Zmian pod maską jest sporo. Ale jedna będzie istotna dla całego Internetu.

Najnowsza wersja przeglądarki Chrome to usunięcie aż 36 luk w zabezpieczeniach, z czego 26 zostało wykrytych przez samych użytkowników i wynagrodzonych za to finansowo przez Google’a. Nowa wersja to też usprawnienia silnika V8 do JavaScript, który teraz wykorzystuje znacznie mniej pamięci, w niektórych przypadkach nawet i o 50 proc. mniej.

Najistotniejszą zmianą jest jednak algorytm, który wymusza korzystanie z HTML5 zamiast z Flasha. Jeżeli jakaś witryna nie dysponuje wersją HTML5 oferując wyłącznie treści flashowe, Chrome będzie za każdym razem pytał użytkownika czy na pewno uruchomić flashową wtyczkę. To oznacza, że większości treści flashowych użytkownik widział… nie będzie. Biorąc pod uwagę fakt, że Chrome to w tej chwili najpopularniejsza przeglądarka na rynku, powinno to wymusić wiele zmian w budowie witryn internetowych.

0
Źródło: Google
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.