Ten ransomware wyzwala najgorsze instynkty w ludziach

Złośliwe oprogramowanie typu ransomware działa na prostej zasadzie: odcina nam dostęp do plików, żądając uiszczania opłaty za jego przywrócenie. Ten pomysł jednak wyewoluował w fascynująco niebezpieczny sposób.

Popcorn Time, nowa odmiana złośliwego oprogramowania, daje zainfekowanemu dość intrygujący wybór. Szyfruje jego pliki i żąda jednej z dwóch rzeczy za ich odszyfrowanie. Pierwsza to zapłacenie jednego bitcoina (ponad trzy tysiące złotych). Alternatywa jest dużo bardziej złowroga. Możemy odzyskać dostęp do naszych danych, jeżeli… doprowadzimy do infekcji za pomocą Popcorn Time komputery dwóch innych użytkowników, a te osoby zapłacą należny okup.

Określenie „złośliwe oprogramowanie” właśnie nabrało nowego znaczenia. Tym bardziej, że jeżeli sami zaczniemy zgadywać klucz deszyfrujący, to po czterech nieudanych próbach Popcorn Time usunie nasze pliki.

Twórcy Popcorn Time twierdzą, że są studentami z Syrii i że zyski z tytułu działalności tego oprogramowania będą przekazane potrzebującym w tym kraju. Tak, jasne…

0
Źródło: MalwareHunterTeam
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.