Większość ludzi rozważa rezygnację z portali społecznościowych

Co wciąż trzyma nas na Facebooku, Twitterze i pochodnych portalach?

Skoro większość z nas uważa portale społecznościowe za stratę czasu, to co sprawia, że wciąż z nich korzystamy? Najwięcej respondentów (62%) uważa, że straciłaby kontakt ze swoimi znajomymi, gdyby przestała korzystać z portali społecznościowych. 21% ankietowanych w mniejszym stopniu niepokoiło się możliwością utraty znajomych, za to obawiało się, że po opuszczeniu portalu społecznościowego nie będzie można odzyskać swoich cyfrowych wspomnień, takich jak zdjęcia i filmy.

„Portale społecznościowe mogą dawać korzyści lub stanowić zagrożenie. Jeśli dają korzyści – wszystko jest w porządku. Uważamy, że każdy ma prawo swobodnie decydować o tym, z jakiej platformy chce korzystać, a jaką opuścić. Prawdziwa wolność cyfrowa nie polega na konieczności czynienia wyrzeczeń. Chcemy, aby ludzie odzyskali poczucie kontroli, mogąc zawsze posiadać zaszyfrowaną kopię wszystkich swoich cyfrowych wspomnień” – powiedział Jewgienij Czereszniew, dyrektor działu odpowiedzialnego za media społecznościowe, Kaspersky Lab.

Z tego powodu Kaspersky Lab opracował aplikację FFForget, która pozwoli zapisać kopię wszystkich wspomnień z portali społecznościowych i przechować ją w bezpiecznym miejscu. Premiera narzędzia planowana jest na 2017 rok.