ElliQ – domowy asystent dla starszych osób

Szybkość przetwarzania informacji w układzie nerwowym maleje wraz z wiekiem. Dlatego tak ważne jest wykonywanie odpowiedniej stymulacji, która ułatwi starszym osobom zachowanie sprawności intelektualnej - rozmawianie z bliskimi, czytanie, rozwiązywanie łamigłówek, spacerowanie czy znalezienie sobie jakiegoś hobby. Intuition Robotics chce zaoferować w tej kwestii jeszcze jedno rozwiązanie.

Celem ElliQ jest zapewnienie towarzystwa osobom starszym, które często mieszkają samotnie, oraz utrzymanie ich w ciągłej aktywności fizyczno-umysłowej. Urządzenie nie przypomina tradycyjnych asystentów domowych w rodzaju Alexy. Jego ruchoma „głowa” kojarzy się z ramionami maszyn przemysłowych. Skojarzenie jest właściwe, gdyż do produkcji urządzenia zaproszono słynnego projektanta przemysłowego – Yvesa Behara.

Na powyższym filmie możecie zobaczyć jak działa ElliQ. Robot stale monitoruje cyfrowe środowisko dopasowane do zainteresowań użytkownika i proponuje mu różnego rodzaju aktywności – wyjście do teatru, posłuchanie konferencji na ciekawy temat, zorganizowanie spotkania z przyjaciółmi, spacer po parku, w którym właśnie odbywa się festiwal itp. Urządzenie spełnia też tradycyjną rolę asystenta – przypomni o ważnych wydarzeniach, wywoła rozmowę na Skype, powiadomi o nowym zdjęciu córki wstawionym na Facebooku itp.

Niestety nie wiadomo jeszcze jak będzie wyglądała kwestia ceny i dostępności robota. W przyszłym miesiącu będzie on testowany w domach opieki w rejonie Bay Area w Kalifornii.

0
Źródło: Ubergizmo
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.