Głęboka stymulacja mózgu pomoże w walce z Alzheimerem i nie tylko

DBS, czyli głęboka stymulacja mózgu, to chirurgiczny zabieg stosowany na całym świecie, który polega na wszczepieniu elektrod pobudzających daną aktywność mózgu. Na ten moment operacja jest jedyną metodą walki z zaawansowaną chorobą Parkinsona.

Andres Lozano neurochirurg z Uniwersytetu w Toronto jest jednym z pionierów wykorzystującym DBS w leczeniu Parkinsona. Metoda ta spotkała się z pozytywnym przyjęciem wśród 150 tysięcy pacjentów na całym świecie, choć oczywiście nie likwiduje w 100% objawów choroby. Znacząco ułatwia jednak życie starszym osobom w jej zaawansowanym stadium, pozwalając chociażby na samodzielne chodzenie i minimalizując drżenie rąk.

Naukowcy są przekonani, że DBS będzie w stanie pomóc w leczeniu innych chorób neurologicznych.

Moimi głównymi obszarami badań w zakresie DBS są teraz depresja i choroba Alzheimera. To ta sama technologia, ale elektrody będą zakładane w zupełnie innych częściach mózgu. Przy chorobie Parkinsona stymulujemy układ ruchowy w mózgu. W przypadku choroby Alzheimera będą to obwody pamięci, a w przypadku depresji obwód neuronalny odpowiedzialny za nastrój.” – powiedział Andres Lozano.

Na ten moment prowadzone są testy kliniczne. Miejmy nadzieję, że ich wyniki okażą się równie dobre, co w przypadku leczenia choroby Parkinsona.

0
Źródło: Digitaltrends.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.