Lily – dron, który zdobył 34 miliony dolarów kolejną porażką crowdfundingu

Filmowanie dronami robi się coraz bardziej popularne. Na Kickstarterze co jakiś czas pojawia się dron oferujący innowacyjne funkcje ułatwiające wykonywanie podniebnych ujęć. Twórcy Lily nie zbierali co prawda pieniędzy w serwisie, ale za pośrednictwem własnej strony internetowej. Zainteresowanie dronem przekroczyło ich najśmielsze oczekiwania.

Lily był jednym z ciekawszych projektów dronów. Urządzenie posiadało funkcję śledzenia użytkownika, szeroki kąt widzenia, 20-minutowy czas pracy oraz możliwość nagrywania filmów w Full HD przy 60 kl/s. Było także odporne na zachlapania.Na Kickstarterze podobne projekty mają ustawiony próg minimalny w okolicach miliona dolarów (a nawet mniej, jak np. w przypadku MyDrone). Wydawać by się mogło zatem, że 34 miliony dolarów, które zebrali twórcy Lily będzie więcej niż wystarczające na uruchomienie linii produkcyjnej.

Niestety rzeczywistość okazała się inna. Twórcy przyznali, że rozwój i testy urządzenia pochłonęły cały dostępny budżet. Na rozpoczęcie produkcji nie starczyło już pieniędzy i projekt został anulowany. A co z 60 tysiącami osób, które zaufały startupowi? Na szczęście otrzymają zwrot pieniędzy w ciągu 60 dni. Tu powstaje jednak pytanie – skoro twórcy posiadają pieniądze na zwroty, to dlaczego nie mogli ich wykorzystać do uruchomienia produkcji? Prawdopodobnie nigdy nie poznamy odpowiedzi.

0
Źródło: The Verge.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.