Moduł Airbusa pozwoli NASA na przetestowanie napędu dla programu Orion

W połowie stycznia 2017 r. Airbus Defence and Space dostarczył NASA moduł testów napędu dla programu Orion. Moduł Propulsion Qualification Test Model (PQM) pozwoli sprawdzić, czy podsystem napędowy w europejskim module serwisowym (European Service Module, ESM) statku kosmicznego Orion funkcjonuje prawidłowo.

Airbus Defence and Space jest głównym wykonawcą ESM – kluczowego modułu Oriona, statku kosmicznego nowej generacji budowanego przez NASA – z ramienia Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Choć PQM nigdy nie poleci w kosmos, to stanowi ważny etap w programie Orion. Skomplikowane systemy do lotów załogowych muszą najpierw zostać przetestowane i zweryfikowane na Ziemi, zanim wykorzysta się je w przestrzeni kosmicznej. Inżynierowie chcą ustalić, jak system radzi sobie w różnych środowiskach, aby zagwarantować jego prawidłowe działanie.

Moduł testowy podróżuje przez Bremerhaven i Houston w Stanach Zjednoczonych do ośrodka NASA White Sands Test Facility (WSTF) w pobliżu Las Cruces w Nowym Meksyku. Oczekuje się, że dotrze na miejsce w połowie lutego. Testy kwalifikacyjne podsystemu napędowego ESM odbędą się w WSTF później w tym roku.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.