Panie i panowie, oto HDMI 2.1!

HDMI to jeden z dwóch czołowych standardów przesyłania obrazu i dźwięku pomiędzy urządzeniami. Wersja 2.0 powoli zaczyna się upowszechniać, więc czas na kolejną, jeszcze potężniejszą.

HDMI 2.1 to obsługa bardzo wysokich rozdzielczości, sięgających nawet 10K. Pojawi się też usprawniona obsługa HDR i możliwość wyświetlania nawet 120 klatek na sekundę przy wyżej wspomnianym 10K.

Ważnym usprawnieniem jest też tryb pracy Game Mode VRR, oferujący zmienne tryby odświeżania, dzięki czemu zniknie w grach rwanie obrazu znane z trybu pracy V-sync.

Oprócz tego pojawi się eARC (Enhanced Audio Return Channel), który obsługuje obiektowe miksowaie dźwięku. A to oznacza, że twórcy mogą wskazywać miejsca w pokoju z którego dźwięk ma się wydobywać, zamiast wskazywać numer kanału, tak jak w systemach typu Dolby 5.1. Innymi słowy, rozstawianie głośników w odpowiednich miejscach ma stracić zna znaczeniu.

Przepustowość HDMI 2.1 to 48 Gb/s, a więc jeszcze wyższa od Thunderbolta 3. Pierwsze urządzenia obsługujące ten standard mają się pojawić pod koniec roku.

0
Źródło: HDMI Licensing Administrator
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.