Szwedzkie karetki będą mogły przechwytywać sygnał radiowy

Współczesne samochody są coraz bardziej szczelne i przy zamkniętych oknach zdarza się, że dźwięki z otoczenia nie dochodzą do kierowców. Podnosi to komfort jazdy, ale generuje jeden problem - kierowcy nie słyszą sygnału karetki nadjeżdżającej z tyłu.

Nad rozwiązaniem tego problemu pracują już Szwedzi. Wkrótce w kilku karetkach jeżdżących po terenie Sztokholmu wdrożony zostanie pilotażowy program. Pojazdy zostaną wyposażone w specjalnie zaprojektowany transmiter fal radiowych, który będzie w stanie „przejąć ” radioodbiorniki samochodów znajdujących się na trasie ambulansu. Taki kierowca (o ile będzie posiadał radio z systemem RDS), zamiast muzyki usłyszy wówczas komunikat o zbliżającej się karetce i będzie w stanie na czas ustąpić jej miejsca na drodze.

Pomysł opracowali studenci Narodowego Instytutu Technologii w Sztokholmie. EVAM, bo tak nazywa się owo rozwiązanie, będzie ponadto potrafił przewidzieć czas, w jakim należy nadać komunikat, by dotarł on odpowiednio wcześnie do kierowców, z uwzględnieniem aktualnych warunków panujących na drodze.

0
Źródło: phys.org.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.