Turcja zrezygnuje z wyszukiwarki Google

Turecki minister komunikacji, Ahmet Arslan poinformował w piątek, że Turcja stworzy własną wyszukiwarkę internetową w celu uniezależnienia się od wyszukiwarki Google. Silnik wyszukiwarki jest już podobno gotowy, jednak nie wiadomo, kiedy usługa będzie gotowa.

Powodem tej decyzji był niedawny wyciek informacji z prywatnej skrzynki pocztowej zięcia prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana i ministra energetyki Berata Albayraka. Tureckim władzom nie podoba się również fakt, że w Turcji nie istnieje żadna lokalna alternatywa dla oferowanych przez amerykańską korporację usług internetowych. Nie zapominajmy również, że tureckie władze od lat starają się w jak największym stopniu kontrolować treści internetowe dla swoich obywateli, więc stworzenie własnej wyszukiwarki wiąże się oczywiście z większą możliwością cenzury wyszukiwanych treści.

0
Źródło: bankier
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.