Twórca gry Bound laureatem Paszportu Polityki!

To, że gry mogą być postrzegane jako forma sztuki wiemy już od dawna, ale ta informacja zaczyna dopiero przebijać się do mainstreamu. Dlatego tym bardziej cieszy nas, że w najnowszej edycji Paszportów Polityki znalazło się miejsce dla ich twórców.

W kategorii „kultura cyfrowa” Paszportów Polityki nominowani zostali: Michał Staniszewski (studio Plastic), Piotr Iwanicki (Superhot Team) i 11 bit studios (bez wyszczególnionej konkretnej osoby). Jury zadecydowało, że spośród nominowanych to właśnie Michał „banzaj” Staniszewski zasługuje na pierwsze miejsce, uzasadniając to w następujący sposób:

Za udowadnianie, że gry wideo mogą łączyć elementy wszystkich dziedzin sztuki. Za konsekwencję w badaniu granic cyfrowego medium. Za artystyczną dojrzałość „Bound”, doświadczenia, które jak dotąd najpełniej uzmysławia potencjał nowej przestrzeni twórczej – wirtualnej rzeczywistości.

Bound from Plastic Demoscene Group on Vimeo.

Michał Staniszewski jest dość mocno związany z demoscenową kulturą, której społeczność co roku tworzy co najmniej kilkanaście nowych dzieł sztuki cyfrowej. Zresztą Staniszewski razem z grupą Plastic zasłynął wśród fanów demosceny stworzeniem dema na konsolę Playstation 3 pod tytułem Linger in Shadows:

0
Źródło: polityka.pl
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.