Bill Gates o podatku dochodowym dla robotów

Coraz większa automatyzacja świata wymaga dyskusji na temat światowego systemu ekonomicznego. Bill Gates proponuje reformę, która polegałaby na opodatkowaniu pracy robotów.

Coraz mniej zawodów będzie wymagało obecności człowieka. Roboty są tańsze i efektywniejsze, więc nie ma żadnego powodu by nadal zatrudniać ludzi. Ale skoro wszyscy zostaniemy zastąpieni, to skąd mamy pozyskiwać pieniądze? Czy wszyscy będziemy w stanie się przebranżowić i nauczyć zadań których roboty nadal wykonywać nie mogą?

Bill Gates na razie nie zna odpowiedzi na te pytania. Ale uważa, że przychody z podatków nie powinny maleć. Jak wylicza, typowy robotnik w fabryce zarabia około 50 tys. dol. rocznie. Z tego jest odprowadzany podatek, dzięki czemu możliwe są świadczenia socjalne.

Dlatego też Gates uważa, że roboty powinny zostać opodatkowane. A więc nie tylko wyższe podatki dla firm, ale też i dodatkowa „kara” podatkowa dla firm wykorzystujących zrobotyzowanych robotników.

Zdaniem Gatesa nie tylko uratowałoby to system podatkowy, ale również zapewniło ludziom czas i możliwości finansowe do pracy, w której wymagana jest empatia, takiej jak opieka nad starszymi ludźmi czy nauczanie dzieci.

0
Źródło: quartz
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.