Wielka Brytania – Google i Bing utrudnią dostęp do pirackich treści

Od połowy bieżącego roku mieszkańcy Wielkiej Brytanii, którzy będą poszukiwali pirackich stron, będą mieli utrudnione zadanie. Firmy Google i Microsoft podpisały porozumienie z brytyjskimi organizacjami chroniącymi twórców.

Od 1 czerwca Brytyjczycy, którzy wpiszą w wyszukiwarkę Google lub Bing zapytanie o film, grę czy muzykę, otrzymają na pierwszej stronie tylko linki do materiałów pochodzących z legalnych źródeł, nawet jeśli nie będą one tak popularne, jak strony z pirackimi treściami.

Jak tłumaczy dyrektor generalny Alliance for Intellectual Property nie chodzi tu tylko o ochronę samych twórców, ale również o ochronę nieuświadomionych użytkowników, którzy wchodzą na strony pojawiające się w czołówce rankingu, nawet jeżeli ich intencją nie jest korzystanie z pirackich plików.

Czy taki zabieg rzeczywiście ograniczy piractwo? Trudno powiedzieć. Przypominamy, że nowe zasady będą obowiązywały wyłącznie na terenie Wielkiej Brytanii. Koncerny nie ustaliły jeszcze, czy w bliskiej przyszłości takie prawo obowiązywać będzie globalnie.

Źródło: bbc.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.