Biometryka w ochronie… papieru toaletowego

Choć temat może wydawać się zabawny to władzom w Pekinie sprawującym opiekę nad publicznymi toaletami wcale nie jest do śmiechu.
fot. VCG / VCG via Getty Images

fot. VCG / VCG via Getty Images

W chińskich publicznych toaletach panuje plaga złodziei papieru toaletowego. Problem musi być na tyle duży, ze władze zdecydowały się na bardzo restrykcyjny krok. W toaletach zainstalowano podajniki papieru z czujnikami biometrycznymi. By otrzymać fragment papieru należy pokazać swoją twarz skanerowi. Taką operację wykonać można jedynie raz na 9 minut, co powinno skutecznie odstraszyć potencjalnych złodziei.

Niestety rozwiązanie uderza też w zwykłych obywateli. Według ich zeznać otrzymywany papier jest po prostu za krótki. Nie wiemy czy tego typu strategia związana z dużym dyskomfortem uczciwych użytkowników ma sens. Władze chyba jeszcze też nie wiedzą bo rozwiązanie testowane jest dopiero w toaletach znajdujących się na terenie pekińskiej Świątyni Nieba.

0
Źródło: theverge.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.