Kamerki termiczne mogą posłużyć do łamania PIN-ów

Zabezpieczenie smartfona hasłem lub wzorem nie gwarantuje pełnej skuteczności. Naukowcy ze Stuttgartu udowodnili właśnie, że ciepło pozostawiane na ekranach dotykowych urządzeń elektronicznych i bankomatach może być wykorzystane do odczytania kodu.

Wystarczy wykonać zdjęcie kamerkę termiczną w ciągu 15 sekund od wprowadzenia przez użytkownika kodu, by odtworzyć go ze skutecznością 90%. Do takich porażających wniosków doszli naukowcy z uniwersytetu w Stuttgarcie. Co więcej okazuje się, że potencjalny przestępca wcale nie będzie musiał wklepywać wszelkich możliwych kombinacji – kamera termiczna rejestruje bowiem nawet niewielkie różnice w temperaturze, co łatwo daje się przełożyć na odpowiednią kolejność znaków. Metoda ta sprawdziła się także w przypadku haseł opartych na wzorach.

Odczytanie PIN-u tą drogą nie ogranicza się jedynie do ekranów dotykowych – równie dobrze metoda sprawdzi się w przypadku terminali płatniczych. Póki co opierają się jej jedynie metalowe klawiatury, które odbijają podczerwień i zbyt szybko ochładzają.

Jak utrudnić przestępcą dostęp do naszego urządzenia? Naukowcy przypominają, że najlepszą metodą zabezpieczenia jest stosowanie skanerów biometrycznych oraz nie korzystanie z 4-cyfrowych haseł, lecz budowanie ich z wieloliterowych kombinacji nie pozbawionych znaków specjalnych i różnej wielkości liter.

0
Źródło: theatlantic.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.