Maszyna, która zmienia szklane butelki w piasek

Piasek stosowany jest w wielu gałęziach przemysłu - od budownictwa, po farmaceutykę. Wydawać by się mogło, że jest go pełno na świecie, ale prawda jest inna. Zasoby piasku dramatycznie zaczynają się kurczyć.

Na Florydzie 90% plaż jest betonowych. Piasek zawozi się tam z dna morskiego. W Azji materiału brakuje do tego stopnia, że często trzeba go importować z innych części świata. Jak możemy przeczytać w artykule Focusa – w samych tylko Indiach działa nielegalnie 8000 piaskowni. Naukowcy są pewni tego, że kiedyś piasku zwyczajnie zabraknie i nasza cywilizacja będzie w niemałych kłopotach.

Jak temu zapobiec? Nowozelandzki producent piwa DB Breweries skonstruował maszynę, która zamienia zużyte, szklane butelki po piwie w piasek. Papierowe nalepki są automatycznie oddzielane – reszta materiału ulega skruszeniu. Z jednej butelki piwa powstaje w kilka sekund 200 gramów piasku. Proste, ale jakże przydatne rozwiązanie! Takie automaty zdecydowanie powinny stanąć w każdym pubie i sklepie monopolowym. Oby pomysł chwycił także w innych krajach.

0
Źródło: Ubergizmo.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.