Bioplastry z drukarki 3D dla osób po zawałach serca

Naukowcom z University of Minnesota udało się wytworzyć bioplastry, które wchłaniają się przez serce, lecząc chorą tkankę powstałą po zawale.
Patrick O'Leary, University of Minnesota

Patrick O’Leary, University of Minnesota

Drukarki 3D kojarzą się najczęściej z maszynami drukującymi plastikowe obiekty, jednak wiele naukowców wykorzystuje już specjalnie zaprojektowane drukarki do wytwarzania różnego rodzaju tkanek. W przyszłości takie rozwiązania mają być kluczowe dla rozwoju transplantologii. Ciekawego przełomu dokonali właśnie naukowcy z Uniwersytetu w Minesocie. Udało im się wytworzyć tkankę, która wykorzystując ludzkie komórki macierzyste i laserowy biodruk zadziałała jak maleńki plaster, który zaaplikowany na bliznę serca zyskuje jego właściwości.

W efekcie możemy liczyć na znaczne zwiększenie funkcjonalności. Pierwsze testy przeprowadzono na myszach z chorym sercem wykazały poprawę na przestrzeni czterech tygodni. Oczywiście serca myszy są znacznie mniej skomplikowane niż ludzkie. Metoda wymaga przeprowadzenia kolejnych testów, jednak naukowcy są dobrej myśli. Drukowalne plastry powinny być dostępne dla ludzi na przestrzeni kolejnych kilku lat.

0
Źródło: Engadget.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.