„Profil” użytkownika – zamiast haseł

Twórcy aplikacji AuthMe zaprojektowali cyfrowy "odcisk palca" dla smartfonów i tabletów. Aplikacja uczy się zachowań użytkownika, biorąc pod uwagę 15 różnych parametrów, m.in. siłę nacisku, prędkość pisania oraz położenie telefonu w przestrzeni.
Zupełnie nowy sposób logowania do urządzeń mobilnych (fot. AuthMe)

Zupełnie nowy sposób logowania do urządzeń mobilnych (fot. AuthMe)
Twórcy AuthMe zauważyli, że tradycyjne sposoby logowania były projektowane z myślą o komputerach wyposażonych w jeden sposób komunikacji, czyli za pomocą klawiatury. Nie wykorzystują więc możliwości urządzeń mobilnych, w których standardowo wbudowane są żyroskopy i akcelerometry. Stąd pomysł na program, który zapamiętuje ruchy użytkownika w trakcie rysowania wzoru na urządzeniu. Po kilku próbach aplikacja rozpoznaje konkretną osobę po charakterystycznym dla niej sposobie trzymania telefonu, sile nacisku na ekran, tempie prowadzenia palca i kilku innych parametrach.
Dzięki takiemu sposobowi weryfikacji nakreślenie prawidłowego wzoru nie odblokuje jeszcze telefonu. Wzór musi być wprowadzony w sposób charakterystyczny dla uprawnionej osoby.

Aplikacja poprosi nas o kilkukrotne wprowadzenie wzoru (fot. hackernoon.com)

Aplikacja poprosi nas o kilkakrotne wprowadzenie wzoru (fot. hackernoon.com)

Jeśli chcecie sprawdzić, jak to działa w praktyce, pobierzcie demo aplikacji ze sklepu Google Play. Autorzy rozwiązania zachęcają do jego testowania i dzielenia się zrzutami ekranu na ich oficjalnym koncie na Twitterze. Podzielcie się z nami w komentarzach, czy udało Wam się „złamać” hasło kolegi.

0
Źródło: Hackernoon.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.