Emma pomoże chorym na Parkinsona

Prototyp urządzenia został opracowany przez Haiyan Zhang z Centrum Badawczego Microsoftu w ramach jej udziału w dokumentalnym serialu BBC "The Big Life Fix". Serial opowiada o wynalazcach, którzy próbują pomóc osobom niepełnosprawnym.
Emma ułatwia życie chorym na Parkinsona (fot. Radio Times)

Emma ułatwia życie chorym na Parkinsona (fot. Radio Times)

Bohaterką 3 odcinka jest 33- letnia projektantka Emma Lawton cierpiąca na chorobę Parkinsona. W większości przypadków choroba dotyka dużo starsze osoby. Emma niestety znalazła się w niewielkiej 2% grupie chorych, którzy nie przekroczyli 40. roku życia. Wywoływane przez schorzenie drżenia ręki doprowadziły ją do myśli o porzucenia zawodu, wymagającego przecież precyzyjnego pisma i rysowania. Nazwany jej imieniem aparat, przypominający zegarek, generuje delikatne wibracje niwelujące wstrząsy nadgarstka. Wibracje przypominają te znane z telefonu i same w sobie nie stanowią uciążliwości, za to wydają się odwracać uwagę mózgu od ciągłej potrzeby wysyłania sygnału do noszącej go kończyny.

Dlaczego piszemy „wydają się odwracać uwagę mózgu”? Otóż urządzenie powstało metodą prób i błędów, a szczegóły jego działania nie są do końca zrozumiałe. Prototyp powstał dzięki intuicji wynalazczyni, która modyfikacji dokonywała bazując na informacjach pozyskanych podczas testów od Emmy. Zdumiewająca skuteczność urządzenia wzbudziła wielkie nadzieje na pomoc chorym, których na świecie jest ok. 6 mln.

0
Źródło: Mashable
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.