Amerykanie oskarżają Koreę Północną o cyberataki

Amerykańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz FBI obciążają odpowiedzialnością hakerów z Korei Północnej za ataki m.in. na Sony w 2014 r., a także o stworzenie ransomware’u WannaCry. W kwietniu tego roku w skutek działania WannaCry sparaliżowanych zostało wiele firm i instytucji publicznych. Wiele z nich straciło dane. Już wcześniej informowaliśmy o tym, że firmy produkujące oprogramowanie antywirusowe trafiły na ślady wskazujące na Koreę Północną jako źródło ataku.
Korea
Korea

Hidden Cobra często bierze na celownik użytkowników korzystających z nieaktualizowanego oprogramowania. Na ataki szczególnie narażone są starsze, pozbawione wsparcia systemy operacyjne Microsoftu. Luki w zabezpieczeniach nieaktualizowanego Flasha również pozwalają przejąć kontrolę nad komputerem ofiary.

wannacry
W kwietniu tego roku wirus WannaCry zaatakował komputery na całym świecie. Zaatakowane kraje zaznaczone są kolorem czerwonym (fot. Wikipedia/Roke)

Informacje zbiegły się w czasie z próbami rakietowymi przeprowadzanymi przez Północną Koreę. Amerykańskie służby ostrzegają, że reżim w Pjongjang może wzmóc ataki hakerskie, aby odwrócić uwagę świata od swoich kolejnych działań wojskowych. Korea Północna konsekwentnie zaprzecza jakoby miała cokolwiek wspólnego z atakami hakerskimi wymierzonymi w inne kraje.