rój chińskich dronów

Chińczycy demonstrują największy rój dronów bojowych

Ponad 100 bezzałogowców komunikujących się wzajemnie - to robi wrażenie.

Do próby wykorzystano stałopłaty, a nie tradycyjne drony wielowirnikowe z uwagi na większą stabilizację i dokładniejszą kontrolę podczas lotu. Test rozpoczął się katapultowaniem kolejno każdego ze 119 dronów, a następnie stworzeniem z nich formacji bojowej, wykonanie okrążeń i kilku innych manewrów. Demonstracja miała na celu ukazanie tzw. inteligencji roju, czyli techniki, która zastosowanie znajdzie zapewne przede wszystkim w wojsku.

Rój dronów tworzą małe statki bezzałogowe, które są w stanie porozumiewać się ze sobą niczym pszczoły w roju lub ryby w ławicy. Każda maszyna jest oczywiście samodzielna, ale potrafi rozpoznawać położenie pozostałych. Potencjał roju jest olbrzymi. Taka formacja jest trudniejsza do zniszczenia niż pojedynczy statek, a na dodatek może atakować kilka obiektów jednocześnie lub jeden, dobrze chroniony, ale za to z wielu stron.

Film z najnowszej demonstracji CETC możecie obejrzeć na Twitterze. Poniżej prezentujemy starsze nagranie opublikowane w serwisie YouTube prezentujące działanie roju.

Zhao Yanjie, inżynier CETC, stwierdził, że choć bezzałogowce zostały wynalezione w 1917 r. (sic!), to dopiero koncepcja inteligentnego roju będzie siłą zmieniającą reguły gry (zapewne w domyśle wojennej). Obecnie Chiny są największym na świecie producentem dronów. | CHIP