Długopis 3D za mniej niż 200 zł

"Zaczarowany ołówek" dla majsterkowiczów.

Urządzenie firmy Goclever ma kształt typowego długopisu. Zamiast standardowego tuszu w jego wnętrzu znajdują się jednak wkłady ze specjalnego tworzywa sztucznego. Użytkownik jednym przyciskiem podgrzewa filament, który wypływa z długopisu, a następnie bardzo szybko zastyga. W ten sposób 3D Printer Invention pozwala wykonać dowolną figurę przestrzenną. Do drukowania można używać zarówno wkładów PLA, bardziej błyszczących, a przy okazji przyjaznych środowisku, jak i wkładów ABS, stosowanych do bardziej skomplikowanych konstrukcji. Na niewielkim wyświetlaczu pokazywane są parametry pracy, m.in. prędkość wysuwania się materiału i temperatura podgrzewania. Poniżej możecie zobaczyć jak działają tego typu narzędzia.

Pierwsze tego typu „zaczarowane ołówki” (a raczej długopisy) trafiły na rynek w 2014 roku na fali popularności drukarek 3D. Jednym z pierwszych był 3Doodler, który został sfinansowany dzięki zbiórce na Kickstarterze i ten model wówczas kosztował 500 zł. Dziś takie długopisy są zdecydowanie tańsze. Opisywany przez nas Goclever 3D Printer Invention kosztuje niecałych 200 zł i sprzedawany jest razem z pięcioma wkładami.
Długopisy 3D trudno traktować jako realną alternatywę dla drukarek 3D, ale dla manualnie uzdolnionych majsterkowiczów mogą być przydatnym narzędziem.