Huawei zagrożone zniknięciem z Wielkiej Brytanii

Producent musi zapłacić amerykańskiemu właścicielowi rozwiązań patentowych. Chodzi o przedział od ...0,0032 do 0,064 % wartości każdego sprzedanego przez Huawei smartfonu. Ale kwota jest wielka, bo chiński "tygrys" sprzedaje na świecie ponad 100 milionów urządzeń rocznie.

Unwired Planet jest właścicielem tysięcy patentów sieciowych. Z tych rozwiązań korzysta wielu producentów, m.in. Huawei – okazuje się, że Chińczycy zalegają z opłatami. Postępowanie toczy się od 2014 roku, ale dopiero teraz brytyjski sąd ogłosił wyrok na korzyść Unwired Planet. Jeśli Huawei nie zapłaci, wszystkie urządzenia producenta będą musiały zniknąć ze sklepów w Wielkiej Brytanii.

Huawei z kryzysem patentowym na Wyspach (fot. Huawei Consumer)

Do tak drastycznej sytuacji prawdopodobnie jednak nie dojdzie, bo chińska firma zapowiada, że zapłaci. Niemniej Huawei chce jeszcze odwołać się od wyroku. Argumentuje, że brytyjski sąd nie powinien rozstrzygać o kwestiach licencyjnych, które dotyczą sprzedaży urządzeń na całym świecie.

Nie jest to pierwszy duży konflikt z udziałem Unwired Planet. W 2012 roku firma oskarżyła Apple o nieuprawnione wykorzystywanie patentów na systemy rozpoznawania głosu, lokalizacji i transmisji danych. Porozumienie udało się osiągnąć dopiero w kwietniu 2017. Co ciekawe, Unwired Planet nie jest twórcą opisywanych patentów. Amerykańskie przedsiębiorstwo kupiło je od Ericssona w 2013 roku, wzbogacając swoją dotychczasową kolekcję 260 licencji – o kolejnych 2400.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.