macOS prosto z Kalifornii

Zmieniony system plików i korekty w głównych aplikacjach. Dodatkowo API przeznaczone dla programistów, tworzących zaawansowane gry, również w VR.

Najnowsza wersja systemu macOS, pokazana na WWDC 2017, nazywa się High Sierra. Co nowego? Apple zapewnia, że silnik obsługujący JavaScript w przeglądarce Safari będzie o 80% szybszy niż w Chrome. Ciekawostką jest funkcja, pozwalająca w części blokować automatyczne odtwarzanie wideo w odwiedzanych przez użytkownika witrynach. Przeglądarka Safari wykrywa, kiedy film próbuje się odtwarzać i automatycznie je wycisza. W przeglądarce jest też mechanizm, blokujący śledzenie użytkownika. Rozwiązanie autorzy oparli o uczenie maszynowe.

Zmian doczekała się aplikacja Mail, standardowy klient poczty w macOS-ie. Programowi dodano funkcję pełnoekranowego wyświetlania interfejsu w trybie dzielonego ekranu. Po lewej mamy skrzynkę odbiorczą, po prawej edytowane i tworzone wiadomości. Aplikacja Photos dostała poprawki, związane z rozpoznawaniem twarzy i sortowaniem zdjęć.

W nowym macOS-ie zmiany m. in. w przeglądarce i poczcie (fot. Apple)

Istotną nowością w macOS-ie jest system plików: APFS (Apple’s File System), który zastąpi wykorzystywany od dziesięcioleci system HFS. Tak naprawdę rozwiązanie jest nowe tylko w macOS – funkcjonuje już m.in. w iOS i tvOS. W High Sierra APFS ma być domyślnym systemem plików.

Następna zmiana to Metal 2 – graficzne API (interfejs programistyczny aplikacji) dla wysokowydajnych aplikacji (gier). Pojawi się również Metal for VR. Będzie zgodny z silnikami VR Steam, Unity czy Unreal.

Deweloperską wersję High Sierra Apple udostępni jeszcze w czerwcu. Zwykli użytkownicy mają doczekać się na aktualizację systemu jeszcze w tym roku.

Tu piszemy o iOS 11, zaprezentowanym na WWDC 2017. | CHIP

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.