Windows 10 w przyszłości bez Historii Plików?

Historia Plików zniknęła z wczesnej wersji aktualizacji Windows 10. Jej brak odkryli użytkownicy, testujący nowe funkcje systemu. Mamy podejrzenia, co może zastąpić dotychczasowy backup. Windows 10 Creators Update pojawi się jesienią.

Historia Plików jest dostępna od Windows 8 i pozwala przywracać starsze wersje dokumentów z poziomu polecenia w menu kontekstowym. W Windows 10 użytkownik musi własnoręcznie skonfigurować tę opcję.

Istnieje racjonalny powód, dla którego usunięcie Historii Plików w obecnej postaci może mieć sens. Narzędzie jest przypisane do konkretnej konfiguracji sprzętowej. Jeśli chcielibyśmy przywrócić pliki z kopii zapasowej na innym komputerze, wymagałoby to sporo zachodu. Logiczne wydaje się zatem przeniesienie funkcjonalności Historii Plików bezpośrednio do One Drive. „Chmura” zapewnia nam dostęp do plików z wielu urządzeń.

Microsfot od dawna w usłudze OneDrive dla klientów biznesowych daje możliwość włączenia historii wersji dla dokumentów. Jedyne czego brakuje, to dodania odpowiedniego polecenia w menu kontekstowym, które wywołałoby tę funkcję z OneDrive.

Historia wersji w OneDrive dla firm (fot. Microsoft)

Pozostaje jeszcze kwestia ceny. Historia Plików była dostępna za darmo. Microsoft od dawna stara się zarabiać przede wszystkim na usługach w Office 365. Jeśli gigant z Redmond faktycznie zdecyduje się na przeniesienie funkcji przywracania poprzedniej wersji dokumentów do OneDrive, oznaczać to będzie, że użytkownicy, którzy nie mają pakietu biurowego Microsoftu, będą musieli go kupić. Jednak o tym, czy Historia Plików w obecnej postaci zostanie rzeczywiście usunięta, dowiemy się po wprowadzeniu finalnej aktualizacji Windows 10. | CHIP

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.