AMD Ryzen 3, czyli 4 rdzenie w dobrej cenie

Fot. AMD
Ryzen 3 to odpowiedź firmy AMD na budżetowe procesory Intela. I wszystko wskazuje na to, że dwurdzeniowe procesory i3 odchodzą powoli do lamusa.

Producent wprowadził do sprzedaży dwie czterordzeniowe wersje. Ryzen 3 1200 jest taktowany częstotliwością 3,1 GHz. Ma 8MB pamieci podręcznej L3 oraz po 512KB pamięci L2 dla każdego z rdzeni. Podobnie zresztą jak Ryzen 3 1300X, z tą różnicą, że procesor jest taktowany wyższą częstotliwością 3,4 GHz i może ją zwiększyć dzięki funkcji XFR, czyli eXtended Frequency Range. W takim wypadku procesor może uzyskiwać taktowanie nawet 3,9 GHz. Za Ryzen 3 1200 zapłacimy ok. 500 zł, natomiast Ryzen 3 1300X jest o ok. 100 zł droższy.

Ryzen 3 to czterordzeniowe proceosry od AMD.
W rozwiązaniach jednowątkowych ciągle wygrywają Intel Core i3 (fot. Anandtech)

Serwis Anandtech przetestował oba procesory i porównał je z dwurdzeniowymi i3 oraz popularnym Pentium G4560, o którym niedawno pisaliśmy. Wyniki nie pozostawiają złudzeń – o ile Core i3 wypadają lepiej w rozwiązaniach jednowątkowych, to przy wielowątkowych zadaniach, Ryzeny 3 „odpalają” i pozostawiają konkurencję daleko w tyle.

Ryzeny 3 błyszczą najjaśniej w zastosowaniach wielowątkowych (fot. Anandtech)

Jeśli zaś chodzi o stosunek jakości do ceny, to zdecydowanym zwycięzcą w tej półce cenowej jest Ryzen 3 1300X. Co ciekawe, Intel Pentum G4560 ciągle w testach wypada całkiem nieźle i jest tanią alternatywą dla Ryzena 3 1200. Jednak 1300X jest w zasadzie tym, czym powinny się charakteryzować Intel Core i3. AMD weszło w tym roku z przytupem ze swoją ofertą i wygrywa z Intelem na każdym kroku. W naszych rankingach ciągle prowadzi Ryzen 7. Okazuje się, że tylko kwestią czasu było, kiedy także i w kategorii procesorów budżetowych AMD zaatakuje swojego największego konkurenta. Jak wynika z testów, cztery rdzenie naprawdę robią różnicę. | CHIP

Źródło: anandtech
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.